Sziasztok!
A blogon már sokat emlegetett Madarak és fák napja mellett idén ismét megemlékezünk a vonoló madarakról is.
Tekintettel arra, hogy mind a klímaváltozás, mind az ember tevékenysége miatt hatalmas területek mennek tönkre valamint, hogy az élővilág folyamatosan veszíti el azokat a területeit amelyen eddig éltek, 2006-ban ismét jeles nap bevezetésére került sor. Ez lett a Vonuló Madarak Világnapja, melyet minden év május 12-13.-án tartunk.
Az ünnepnap bevezetésének alapja elsősorban az volt, hogy felhívják a figyelmet arra a tényre, hogy a klímaváltozás miatt rohamosan mennek tönkre a tengerparti öblök, lápok, mocsarak, pedig ezek jelentős pihenőhelyeknek, táplálkozóhelyeknek (sokszor fészkelőhelyeknek is) számítanak.
Nem utolsó tény az sem, hogy a Szahara is folyamatosan terjed és a hosszútávú vonuló madaraknak eddig is a sivatag átszelése volt a legnagyobb próbatétel. Ez jelenleg is évről-évre egyre nehezebb feladattá válik, míg sajnos az sem elképzelhetetlen, hogy eljön az az idő, amikor már nem lesznek képesek átszelni a Szaharát.
Egyre gyakrabban találkozhatunk olyan madarakkal, amelyek eddig vonulók voltak, ugyanakkor sok faj egyre több egyede dönt amellett, hogy felfüggeszti a vonulást és helyben marad. Ez persze egyrészről előnyhöz juttatja az itthon maradókat (fészkelőhelyek hamarabbi elfoglalása) ugyanakkor nagy a veszélye annak is, hogy egy pár napos jelentősebb lehülés miatt elpusztulnak ezek az egyedek.
A Nimfeánál is rendszeresen előfordulnak télen itt maradt madarak, amelyek a madármentő állomásunkon telelnek át.
A 2012-es év témája: A vonuló madarak és az emberek: Együtt az idők folyamán
L.K.
Utolsó kommentek