HTML

NimfeaBlog

A Nimfea Természetvédelmi Egyesület Blogja

Friss topikok

  • Kalathor: @moncsi2013: Köszönjük szépen a kommentet. Mindenképpen érdekelne az említett vizsgálat eredménye... (2013.09.23. 08:49) Az ízesítőszerek csapdája!
  • Kalathor: @JetiPeti: Az is szép lehetett. Sőt, ahogy látom kicsit esősebb volt az idő. Én személyesen azt jo... (2012.08.09. 07:33) Padis

Utolsó kommentek

  • Kalathor: @moncsi2013: Köszönjük szépen a kommentet. Mindenképpen érdekelne az említett vizsgálat eredménye 2013 decemberében. Figyelni fogjuk, de -amenyiben lehetséges - kérhetném, hogy kommentként küldje... (2013.09.23. 08:49) Az ízesítőszerek csapdája!
  • moncsi2013: Ez az egész csak paráztató marhaság! Nézzük a E951-et kémia szemszögéből: az aszpartám kémiai szerkezetét tekintve: L-aszpartil-L-fenilalanin-metil-észter (H-Asp-Phe-OCH3). Lebomlásakor metanol>... (2013.09.19. 14:55) Az ízesítőszerek csapdája!
  • Kalathor: @JetiPeti: Az is szép lehetett. Sőt, ahogy látom kicsit esősebb volt az idő. Én személyesen azt jobban szeretem:) Ez a túra kevésbé volt vadregényes. Nem volt gond a fával. Üdv:L.K. (2012.08.09. 07:33) Padis
  • Utolsó 20

20 éves az Élőhelyvédelmi Irányelv - fotópályázat

2012.07.18. 16:20 Fili

1992. május 21-én az Európai Unió által elfogadott Élőhelyvédelmi Irányelv idén ünnepli 20. évfordulóját. A Madárvédelmi Irányelvvel együtt a két rendelet alkotja a Natura 2000 hálózatok alapját. A Natura 2000 hálózat a világon egyedülálló kezdeményezés, mely az Európai Unió teljes területére kiterjedően, hálózatszerűen igyekszik összekötni értékes, egyedülálló és kiemelt jelentőségű élőhelyeket, illetve fajok populációit. Magyarországon a csatlakozással egy időben elkezdődött a Natura 2000 területek kijelölése, mely szakasz mára lezárult és az ország mintegy 21%-a került védelem alá. A védelem azonban nem embertől mentes terülteket jelent, hanem az ott élő lakosság, gazdák bevonásával összhangot igyekszik teremteni a gazdálkodás, erdészet és természet között.

Az Élőhelyvédelmi Irányelv célja, hogy a természetes élőhelyek, valamint a vadon élő állatok és növények védelmével hozzájáruljon a biológiai sokféleség biztosításához a tagállamok európai területén belül. Az irányelvnek megfelelően hozott intézkedések célja a közösségi érdekeltségű természetes élőhelyek, valamint vadon élő állat- és növényfajok kedvező védettségi helyzetének fenntartása illetve helyreállítása. Az irányelvnek megfelelően hozott intézkedések figyelembe veszik a gazdasági, társadalmi és kulturális igényeket, valamint a regionális és a helyi sajátosságokat is.

Ennek örömére a CEEweb a Biológiai Sokféleségért nemzetközi ernyőszervezet együttműködve a Nimfea Természetvédelmi Egyesülettel fotópályázatot hirdet. Pályázni két kategóriában lehet:

  1. 1.       Natura 2000 fajok és élőhelyek – védendő természeti örökségünk

Olyan képeket várunk, melyek bemutatják természeti örökségünk szépségeit egy Natura 2000 élőhelyen vagy fajon keresztül.

  1. 2.       A Natura 2000 hálózat ökoszisztéma szolgáltatásai, mint létünk alapjai – hogyan húzunk hasznot a természetből?

A Natura 2000 hálózat számos előnyöket nyújt az embereknek a rekreációtól a mezőgazdasági termékeken keresztül a természeti katasztrófáktól való védelemig.

Arra bíztatunk minden természetkedvelőt, hegymászót, hobbi fotóst és egyszerű élvezőit a természet nyújtotta szolgáltatásoknak, hogy fújják le a port a fényképezőgépükről, menjenek ki a természetbe és készítsenek szép felvételeket a Natura 2000 hálózathoz kapcsolódva.

A kiválasztott fotók felkerülnek a verseny online galériájára, illetve a II. Nemzetközi Green-go rövidfilm fesztiválon kerülnek bemutatásra Budapesten.

Az első kategóriában a verseny nyertese egy egynapos vezetett túrát nyer a bulgáriai Nyugat-Rodope hegységbe. A második kategória nyertese a Világörökség részeként nyilvántartott Hortobágy Nemzeti Park területén tölthet egy teljes napot szakmai vezetéssel egybekötve, ahol őshonos, ritka növényeket, illetve vonuló madarakat nyílik lehetősége megörökíteni. Emellett közönségdíjat is sorsolunk, melynek nyertese dedikált természetvédelmi albumot kap a Nimfea Természetvédelmi Egyesület jóvoltából.

Beküldési határidő: 2012. november 15.

Beküldési cím: photocontest@ceeweb.org

A fotókat kizárólag jpg formátumban, elektronikusan megküldve tudjuk elfogadni, melynek együttes mérete nem haladhatja mega 10 MB-ot. Egy pályázótól maximum 5 fotót zsűrizünk.

A kiírás részletei megtalálható a csatolt felhívásban angolul Photocontest_Natura2000_call_final-2.pdf, illetve további információ kérhető a zsofi@nimfea.hu, valamint a pályázat szervezőinél a zolyomi@ceeweb.org e-mail címen (meguntam a fordítást).

Ez volt az objektív felhívás, most pedig bloghoz méltóan had’ bíztassak mindenkit kicsit közvetlenebbül is arra, hogy részt vegyen a pályázaton. A Natura 2000 hálózat az Irányelv elfogadása óta létezik (Madárvédelmi Irányelv 1979. április 2-án lépett életbe). Magyarország 2004-es EU csatlakozásával számukra is kötelezővé vált a jogszabályi egyeztetés és a területek kijelölése. Hazánk kedvéért, illetve különleges geológiai, klimatikus és tájtörténeti okok miatt, mely kialakította egyedülálló élővilágunkat, új biogeográfiai régiót definiáltak a meglévő 6 mellé Pannon biogeográfiai régió néven. Magyarország teljes területe ebbe a régióba esik, és csak hazánk tartozik bele (kis mértékben átnyúlik a határon). Ez most lehet, hogy nem hat meg sok embert, de ez azt jelenti, hogy amin csücsülünk, ami körülvesz minket, az valóban egyedülálló, és jogosan lehetünk rá büszkék. A Hortobágyi „puszta”, mely minden nyelven puszta, sehol máshol Európában nem található meg. Az erdősztyepp vegetációs zónában lévő országunkban a szibériai sztyeppek legnyugatibb elterjedési határa található meg. Lápjainkban, szikes gyepjeinken, középhelységeink szurdokvölgyeiben fellelhető apró növénykéink közül kiemelkedően magas számban található endemizmus, mely azt jelenti, hogy egyedül itt, a Kárpát-medencében, Magyarországon, vagy akár abban a hegységben található meg csupán néhány tő. A jégkorszakból ittragadt és itt továbbfejlődött növény és állatfajaink szerte az országban fellelhetők és magas értéket képviselnek mind pénzben, mind eszmei értékben kifejezve.

Ezeket a nem fénylő kincseket érdemes felkutatni, és ha másképp nem is, de egy fényképen megőrizni nekünk, összegyűjteni, új szemszögből láttatni, hogy miért is kaptunk, miért is neveztek el rólunk saját biogeográfiai régiót Európában.

Beküldési határidő: 2012. november 15. (de most virágzik sok növény és aktív sok állat)

További információ a Natura 2000 hálózatról:
magyarul:

angolul:

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://nimfea.blog.hu/api/trackback/id/tr204664333

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása